Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Péče o klouby a důležité složky doplňků pro klouby

Stejně jako v případech jiných onemocnění, také u problémů s klouby a pohybovým aparátem je důležité věnovat pozornost a péči vylučovací soustavě.

Je známo, že například artritida bývá charakterizována jako onemocnění, u něhož dochází k hromadění přebytečných toxinů v krvi a v kloubech. Obvykle není dobré nasazovat drastické kůry, které tělu mohou výsledně uškodit. Každý člověk má jinou toleranci na různé ozdravné procesy. Pokud se pacient rozhodne pro detoxikační kůry, výplachy střev nebo jiné „očistné“ metody, je potřeba si uvědomit, že většina toxinů se uvolňuje v první řadě do krve a pokud nejsou z těla dostatečně rychle vyloučeny, můžeme si nadělat i dobře míněnou ozdravnou kůrou více škody než užitku. Vše by tedy mělo být praktikováno s mírou a pozvolna. Pravidelně pročišťovanou trávicí soustavou navíc zvýšíme efektivnost účinku dalších látek, které je vhodné pro podporu pohybového aparátu používat.

Citlivějším jedincům je doporučováno pravidelně provádět koupele podporující jak vylučování, tak i celkové uvolnění těla. Pozitivních účinků je docíleno například koupelemi s epsomovými solemi. V lázni s přísadami je vhodné provádět tření končetin. Také přikládání zábalů s účinnými látkami kloubům uleví a často může výrazně eliminovat průvodní bolesti. Veškeré podpůrné procedury, které provádí pacient sám nebo pod dozorem odborníka, by měly být prováděny především s velkým citem.

Dalším důležitým krok pro zdravé klouby a pohybovou soustavu spočívá v dodávání složek, které jsou účinné na klouby, kosti, chrupavka a šlachy.

Často zmiňovaný kolagen je základní stavební složkou všech pojivových tkání. Kolagen je důležitý pro pevnost a pružnost šlach, chrupavek a vaziva. Hydrolyzovaný kolagen se používá především pro prevenci a léčbu pohybových potíží. Své místo si v posledních letech našel také v kosmetickém průmyslu.

Glukosamin je součástí kloubních chrupavek, kde napomáhá pružnosti a odolnosti. Glukosamin se vstřebává z trávicího traktu, přičemž jeho dostatečné množství eliminuje stářím se prohlubující omezení hybnosti kloubů. Jeho účinky se projevují při pravidelném a dlouhodobém užívání. Minimální doba užívání bývá uváděna kolem 2 měsíců.

MSM je organická sloučenina síry používaná v doplňcích stravy určených na potíže s klouby pro výživu chrupavky. MSM je zároveň důležitá složka při syntéze kolagenu. Je doporučován při  zánětlivých onemocněních kloubů a svalů.

Kyselina hyaluronová je jedna z hlavních složek pojivových a nervových tkání. Vyskytuje se především v chrupavkách, ale též v kůži, kostech a sklivci oka. V kloubní kapalině má tu zvláštnost, že dokáže tlumit nárazy v kloubech a zároveň působí na dostatečnou kluzkost chrupavčitých ploch. Její obliba v posledních letech stoupá především v kosmetice a plastické chirurgii, neboť aplikovaná přímo do kůže dokáže ihned aktivně vázat vodu a zvýšit tak její pružnost.

Zázvor přispívá k normálnímu stavu kostí a kloubů a též se podílí na kontrole zánětlivých reakcí v těle.

Nedílnou součástí složek, které bychom v případě kloubních a pohybových potíží tělu dodat, jsou také vitamíny a minerální látky přímo zaměřené na posílení kostí a kloubů.